Abe’nin seçim zaferi Türkiye’ye yarayabilir

Abe’nin seçim zaferi Türkiye’ye yarayabilir

Abe’nin seçim zaferi Türkiye’ye yarayabilir

Japonya’da iktidarda bulunan Liberal Demokratlar (LDP), dünkü seçimlerinden zaferle çıktı ve her iki mecliste de çoğunluğu sağladı.

Japon Parlamentosu’nun Temsilciler Meclisi denilen alt kanadında 480 milletvekili var. 16 Aralık 2012 tarihinde erken genel seçim yapıldı ve LDP üç yıldır uzakta olduğu iktidara 294 milletvekili çıkararak geri döndü. Ancak bir çeşit senato olan üst mecliste çoğunluğu yoktu. Bu nedenle yasalar Senato’dan geri dönebiliyordu.

Bu “Çarpık” durum dün düzeldi. Parlamento’nun üst kanadında her üç yılda bir yarısı yenilenen 242 sandalye var. Dünkü seçimlerde 121 koltuk görücüye çıktı. LDP 78 adayının 65’ini, LDP’ye destek veren Yeni Komeito Partisi (NKP) ise 11 adayınının tamamını meclise soktu. Bu sonuçla LDP-NKP cephesinin Senato’daki sandalye sayısı 108′den 135′e çıktı ve salt çoğunluğu açık farkla sağlamış oldu.

Artık Başbakan Abe Parlamento’nun her iki meclisinde de muktedir. Bir üç yıl daha seçmen önüne de çıkmayacak. Japon ekonomisini yeniden canladırması beklenen “Abenomiks”in kritik yasalarını hızla hayata geçirebilir.

Senato seçimleri hakkındaki tahminlerimi Cumartesi günü kişisel bloğuma koyduğum bir yazı ile açıklamıştım. Bu sınavdan oylarını artırarak çıkan Abe’nin ciddi bir zafer kazandığını düşünüyorum.

Başbakanın global ekonomik politikalarının ana hatları, merkezinde Türkiye’nin bulunduğu bir coğrafyada mevcut Japon yatırımlarını ve faaliyetlerini artımayı hedefliyor. Eğer Türk kamu ve özel sektörü bilinçli davranır ve politikalarını Japon politikaları ile senkronize edebilir ise, yeni Abe döneminde yatırımlar açısından en kazançlı çıkan ülkelerden birisi Türkiye olabilir.

Çin ve Asean’da 30,000’den fazla Japon şirketi var, ama diğer coğrafyalarda yoklar

Abe hükümeti14 Haziran’da, Abenomiks adı verilen ekonomik politikalarının para ve mali politikalardan sonraki üçüncü motoru olan büyüme ayağını açıklamıştı. 27 Haziran’da Sanayi ve Ticaret Bakanı Motegi’nin büyüme politiklaraını açıkladığı bir sunuma katıldım.

Abenomiks iç piyasada vergi, sosyal güvenlik, enerji, ve çalışma alanlarında yapmayı planladığı reformlarla Japonya’da kökleşmiş mevzuatları değiştirmeyi hedefliyor. Bu reformların getireceği hareket büyümenin bir kısmını sağlayacak.

Abenomiks’in bir de “Global Outreach” denen uluslararası bölümü var. Japonya, global coğrafyayı üç parçaya ayırmış: Birinci blokda Çin ve ASEAN ülkeleri görünüyor. Son 10 yılda en fazla Japon yatırımı alan bu bölgede 30,000 Japon şirketi konuşlanmış durumda. Japonya burada liderliği kimseye kaptırmayı düşünmüyor ama yeni yatırım yapması ve büyüme sağlaması da zor.

Üçüncü blok Afrika. Hiç yoklar. Bakan Motegi’nin bize dağıttığı sunuma göre 500 Japon şirketi faaliyet gösteriyor gözüküyor ama kopyalayabilecekleri bir “Başarı Hikayesi” yok.

İkinci bölge Türkiye’nin de içinde bulunduğu Güney Batı Asya, Orta Doğu, Rusya, ve CIS (Bakan Motegi buraya Latin Amerika’yı da katmış). Bu bölgede 3000 Japon şirketi yatırım yapmış veya belli pozisyonlar almış. Potansiyel var, beklenti var ama hüsran içindeler.

IMG_1029

Abenomiks’in uluslararası büyümesinin motoru bu ikinci bölge olacak. Sanayi Bakanı “Kritik Kütle”ye ulaşmanın başarı için önemli bir faktör olduğunu söylüyor. Eşikte bekliyorlar ama kültürel ve coğrafi nedenlerle istedikeri performansı gösteremiyorlar. Japonya bu bölgedeki yatırım ve faaliyetlerin teşvikine, desteklenmesine hız ve öncelik vererek büyüme motorunu devreye sokmak istiyor.

IMG_1028

Bu coğrafyada en makbul namzet Rusya. Geniş toprakları, zengin doğal kaynakları, Japonya ile de sınırı var. Normal şartlar altında Japonya ile Rusya arasında ticaretin ve yatırımların gelişmesi ve müreffeh olması gerek. Ama Japonya ve Rusya arasında şartlar bir türlü normal olmuyor. Abe hükümeti adalar sorununun çözümüne start vererek bu konuda açılımlar yapacaktır. Ama kanımca ticari ilişkiler bir kaç büyük manşet dışında istenen düzeye ulaşamıyacak. “Kültürel faktörler” engel.

Japonya, para biriminin değerini düşürerek global büyüme sağlayamaz. O günler artık geçti. Stratejik bir global vizyona ihtiyacı var. Bu ikinci bölge o vizyonu verir. Ancak Rusya’ya çok bağımlı olacaklar. Japonya açısından çok büyük bir risk demek bu.

Türkiye katalizor ve arabulucu olabilir

Çin ve Asean’da 30,000 Japon şirketin yüzbinlerce insana iş sağlıyor, milyarlarca dolarlık yatırim ve ciro yapıyor. Türkiye’nin içinde olduğu Rusya, Orta Doğu, CIS bölgesinde 3000 şirket bir gün bir patlama yapacaklarını umarak bekliyor. Türkiye’de sadece 120-130 şirket var, yatırımlar dünya sathında Japonların yaptığı yatırımlarla karşılaştırıldığında gülünç, ticari denge çok alehimize.

Yeni Abe hükümeti gerçekten global stratejisini hayata geçirir ise Türkiye için gerçek anlamda köprü ve yatırım “hub”u olma fırsatı doğar. Gelişmeleri kıyısında izlemek yerine gelişmelerin merkezine oturabilir. Bir arabaya 40,000 kalem mal ve hizmet giriyor. Nükleer santral 500,000 adet mal ve hizmetin birleşmesinden doğuyor. Bu projeler ve çevresindeki kültürlere olan aşinalığı Türkiye’yi Abenomiksin doğal partneri yapar.

 

By | 2013-07-22T13:16:53+00:00 July 22nd, 2013|Ekonomi Politika|0 Comments

Leave A Comment

Recent Posts

Contact Info

12345 West Street

Phone: 1.888.999-9876

Web: Visit Us Online